Rozliczenie kadrowo-płacowe – kto powinien się tym zająć?

Prowadząc własne przedsiębiorstwo ciężko skupić się tylko i wyłącznie na jednym celu – czy to sprzedaży usług, czy produktów. Na każdym przedsiębiorcy spoczywa mnóstwo obowiązków, które nie zawsze leżą w zakresie jego kompetencji. Jednym z obszarów w firmie, które jako przedsiębiorcy powinniśmy powierzać w ręce doświadczonej osoby, są kadry i płace. Choć zatrudnianie nowych pracowników wpływa korzystnie na rozwój firmy, wraz z nim dochodzą nowe liczne obowiązki. W takich momentach z pomocą przychodzi biuro księgowe Płock. Jakie zadania wymagają wiedzy księgowego?

Biuro rachunkowe Płock – jak wywiązać się  z obowiązku rozliczeń kadrowo-płacowych?

Przygotowanie firmowej polityki kadrowo-płacowej, umów o pracę, administrowanie kartotekami osobowymi pracowników, naliczanie wynagrodzeń, premii, nadgodzin – to zaledwie niewielka część  zadań, która powinna spoczywać na barkach rzetelnego i doświadczonego księgowego. Znalezienie dobrego biura rachunkowego nie jest łatwym zadaniem, jeśli jednak poświęcimy na to wystarczającą ilość czasu, zyskamy pewność, że nasza firma bezpiecznie spoczywa w rękach ekspertów. Jako właściciele firmy możemy wówczas w pełni skupić się na jej rozwoju, bez obaw, że łamiemy w jakikolwiek sposób przepisy prawa. Wybierając rzetelne biuro księgowe Płock, które posiada odpowiednie certyfikaty, odpowiedzialność za kadry i płace przekazujemy właśnie na nie. Certyfikowane biuro rachunkowe powinno posiadać również polisę, która zabezpieczy nas w razie popełnionych błędów.

Biuro księgowe  Płock – czym powinno się zajmować?

Im przejrzyściej funkcjonujący dział kadr i płac, tym większa szansa na płynne działanie firmy, a tym samym jej rozwój. Już na etapie poszukiwania dobrego biura rachunkowego warto poświęcić więcej czasu temu obszarowi oraz zaplanować zadania kadrowo-płacowe, które w przyszłości będą mieć realny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Jaki zakres usług powinno więc oferować rzetelne biuro rachunkowe? Do podstawowych zadań, jakie bierze na siebie księgowość z obszaru kadr i płac należy sporządzanie:

  • sprawozdań Z-03 i Z-06,
  • pełnych list płac,
  • miesięcznych zestawień wypłacanych wynagrodzeń,
  • kartoteki wynagrodzeń,
  • rocznych sprawozdań finansowych,
  • rocznych sprawozdań o uzyskanych przychodach,
  • deklaracji dotyczących podatku dochodowego,
  • deklaracji ZUS i PIT.

Warto wybrać biuro księgowe Płock, które poza podstawowym zakresem usług oferuje również dodatkową pomoc. Może nią być udzielanie wyjaśnień w toku kontroli ZUS, Urzędu Skarbowego i PIP, czy sporządzanie raportów wspomagających zarządzanie personelem. Wbrew pozorom samo zatrudnienie nowych pracowników nie przekłada się od razu na rozwój firmy. Ważne jest odpowiednie zarządzanie zatrudnionymi osobami, co dla osób, które nie miały dotąd pod sobą pracowników może okazać się trudnym zadaniem. Biuro rachunkowe prowadzące obsługę kadrowo-płacową może pomóc w tym zadaniu. Korzystanie  z wytycznych, jakie oferuje doświadczony księgowy, szybko przełoży się na poprawę sytuacji firmy.