Rachunkowość a księgowość – czym się od siebie różnią?

Każdy przedsiębiorca już na początku prowadzenia własnej firmy spotka się z terminami takimi jak: księgowość oraz rachunkowość. Choć są to pojęcia, które się od siebie różnią, używanie ich zamiennie nie jest większym błędem. Warto jednak wiedzieć, na czym polegają różnice, aby wybrać konkretnego specjalistę, któremu powierzymy finanse naszej firmy. Czym więc zajmuje się biuro księgowe, a czym biuro rachunkowe?

Księgowość Płock – czym jest?

Księgowość jest jedną z części rachunkowości. Biuro księgowe Płock swoim działaniem obejmuje więc ewidencjonowanie wszystkich finansów firmy. Dotyczy to zarówno produktów zakupionych i sprzedanych przez przedsiębiorstwo, jak i finansów przeznaczonych na wynagrodzenie pracowników czy marketing firmy. Jednym zdaniem obszarem działań księgowości są finanse przedsiębiorstwa – zdarzenia, które mają wpływ na zmianę budżetu firmy.

Biuro rachunkowe Płock – czym się zajmuje?

Wspomniana wyżej księgowość jest jednym z kilku elementów rozbudowanej rachunkowości. W jej skład wchodzi również część sprawozdawcza oraz kalkulacyjna. Rachunkowość możemy podzielić na kilka odmian, z których najczęściej spotykanymi są:

  • rachunkowość finansowa,
  • rachunkowość podatkowa,
  • rachunkowość zarządcza.

Dzięki usługom, jakie oferuje biuro rachunkowe, przedsiębiorca jest w stanie ocenić sytuację finansową własnej firmy. Prowadzenie ewidencji kosztów i przychodów dla podatków dochodowych, ewidencji zakupowej i sprzedażowej czy wyposażenia i środków trwałych pozwala prowadzić przejrzystą politykę firmy, przez co przedsiębiorca jest w stanie szybko zauważyć realne zagrożenie dla budżetu.

Jako że księgowość należy do rozbudowanej rachunkowości, wybierając biuro rachunkowe Płock, możemy powierzyć mu zarówno jeden z działów, jakim jest księgowość, jak i również część sprawozdawczą i kalkulacyjną. Stawiając na biuro rachunkowe, warto zapoznać się z zakresem usług, jakie świadczy i upewnić się, że księgowy zajmie się obszarami w naszej firmie, których nie chcemy obsługiwać samodzielnie. Do działań tych mogą należeć m.in. przygotowywanie deklaracji PIT i ZUS czy naliczanie obciążeń podatkowych.

Biuro rachunkowe Płock – co dzięki niemu zyskasz?

Odpowiednio prowadzona księgowość w przedsiębiorstwie jest ważna nie tylko ze względu na przepisy prawne. Brak osoby, która zajmie się prowadzeniem księgi rachunkowej, nie wróży dobrej przyszłości  firmie. To właśnie biuro księgowe pomaga poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Kiedy mamy przejrzysty obraz własnej firmy i jej budżetu możemy podejmować działania, które zapewnią jej stabilność, a przy tym unikać zbędnego ryzyka. Dodatkowo biuro podatkowe Płock zajmuje się sporządzaniem wszystkich potrzebnych deklaracji – PIT, CIT, VAT, ZUS czy GUS. Oferuje również wsparcie przy kontrolach podatkowych. Wybierając biuro podatkowe, zwróć szczególną uwagę na sposób rejestru dokumentów. Postaw na biuro, które prowadzi elektroniczne rejestry w systemie finansowo-księgowym.